Daktiloyu kim icat etti?

Daktilonun icadı ve tarihi gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

gurur Yardımsever Soruldu on 14 Ekim 2014 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İlk daktilo, 1874 yılında Amerika’ da yapılmıştır. Daha önceleri de daktilo düşünülmüştü; fakat bunlar körler için yapılıyordu. Bu ilkel makinalarla elde edilen sonuçlar şüphesiz çok kaba ve düzensiz oluyordu. 1874 yılında Scholes adlı Amerikalı bir gazeteci daktilo düşündü; inceden inceye hesapladığı, her yerini kafasında tasarladığı bu makinayı New York’ta Remington tüfek fabrikasında yaptırdı. Elde edilen sonuç pek parlak değildi. Ama makina gene de bugünün ileri makinalarına temel’oldu. Aradan geçen her yıl daktilolara bir yenilik kazandırdı. Çok kopya çıkarmak için elektrikli yazı makinaları yapılmıştır. Bu çeşit makinalarda bir yazı bir kere yazılır; ondan sonra makina aynı yazıdan istendiği kadar kopyayı kendiliğinden yazar. Sirkülerler, adresler, çoğaltılacak yazılar için çok elverişlidir.

Ancak günümüzde ne yazı makinesi ne de daktilo kalmıştır. Bilgisayarlarımız bu görevleri çok daha iyi bir şekilde yerine getirmektedir.

mehmetyavas Bilgili Yanıtın girişi : on 14 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.