Demokrasi nedir? Kısaca

Demokrasiyi nedir, kısaca açıklayarak hakkında bilgi verir misiniz?

kompo Bilgili Soruldu on 5 Şubat 2017 Kategori : Sözlük.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

Demokrasi bir yaşama şeklidir. Siyasete, aile, toplum ve okul hayatına, toplumsal yaşamın olduğu her yere uyarlanabilir. Demokrasi yaşamımızın her alanında olmalıdır. Başkalarının ve kendisinin haklarını koruyan, adaletli, hoşgörülü ve başkalarının düşünce ve inançlarına saygılı insanlar demokratik insanlarıdr. Bu özelliklere sahip insanların olduğu yerde demokrasi yaşar.

Demokrasi ilk olarak ailede öğrenilir. Anne baba başta olmak üzere aile üyeleri birbirleri ile yardımlaşıyor, kararları ortaklaşa alıyor ve adaletli olabiliyorlarsa o ailede demokrasi var demektir. Daha sonra demokrasi eğitimi okulda devam eder.

Devlet yönetimi olarak demokrasi ise bunlardan çok farklı değildir. Kararların tartışılarak ve oyçokluğu ile alınması, insan haklarına verilen önem, kanunlara bağlılık, adalet ve eşitlik demokratik devletin olmazsa olmazlarındandır.

roketadam Yardımsever Yanıtın girişi : on 5 Şubat 2017.
Yorum Ekle

siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi.

dünyanınenzekisi Çaylak Yanıtın girişi : on 5 Şubat 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.