Depremin Vereceği Zararlardan Korunmak İçin Hangi Önlemler alınmalıdır?

Depremin meydana getireceği zararlara karşı alınması gereken tedbirler nelerdir? Amerika ve Japonya’da ne depreme karşı ne gibi çalışmalar mevcuttur?

theworldbank Çaylak Soruldu on 10 Ekim 2014 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Türkiye’de binlerce kişinin ölüme neden olan aynı şiddetteki depremler, bugün için ABD ve Japonya’da can ve mal kaybına neden olmamaktadır. O halde ülkemizde gelecekte de devam edeceği bilinen deprem felaketine karşı tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerden bazıları şunlardır.

*** Deprem bakımından tehlikeli bölgelerde, depreme dayanıklı binaların yapılması gerekir. (Kentsel dönüşüm projesi bu konuda atılmış güzel adımlardan biridir.)

***Deprem erken uyarı merkezleri kurulmalıdır.

***Deprem konusunda halk eğitilmelidir.

***Deprem araştırma merkezleri kurulmalıdır.

****Her il merkezinde deprem sırasında hizmet verecek kurtarma ekipleri kurulmalıdır.

ABD, Japonya ve Rusya’da depremler üzerinde yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

***ABD’li jeologlar 1966 yılında Denner çevresinde pompayla boşaltılan sıvı atıkların küçük yer sarsıntılarına neden olduğunu kanıtlamışlardır. Sıvı pompası durdurulunca sarsıntılar durmuştur. Bu uygulama, depremi meydana getiren kırık hatlardaki güç birikiminin, küçük sarsıntılarla boşaltılması esasına dayandırılmıştır.

***Deprem üzerine yapılan bir diğer araştırma, deprem olayını önceden haber verme sistemini kurma şeklinde yürütülmüştür.

***Bir başka araştırma ise de Japonya’da sürdürülmüştür. Çok sık deprem olan Japonya’da önlem olarak depremlere karşı dayanıklı evler inşa etmekten çıkar yol olarak görülmektedir. Bu uygulama ile Japonya bugün bir çok şiddetli depremi hiç can kaybı olmadan geçiştirmektedir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 10 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.