El-Birûnî Kimdir?

El-Birûnî Kimdir kısaca bilgi verir misiniz?

kucukucu Çaylak Soruldu on 3 Mart 2016 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

AHMED EL-BİRUNİ, yalnız İslâm dünyasının değil, bütün dünyanın orta çağlarda yetişmiş en buyük bilim adamlarından biridir (973-1051).

El-Biruni Orta Asya’da Harzem ülkesinin Kath şehri yakınlarında bir nahiyede dünyaya geldi. Bir kısım tarihçilere göre El-Biruni’nin İran asıllı olduğu iddia edilmektedir. Fakat, onun Türk olduğunu ileri sürenler daha kuvvetlidir.

El-Biruni’nin eserlerinde Afganistan’da yaşayan Türklerin Hindistan’a seferleri, oradaki fütuhatları, medeniyet için büyük gayretleri uzun uzun anlatılmaktadır. Biruni birçok eserinde Türk illerine ve Türk etnografyasına çok geniş yer 5 vermiştir. Astronom, matematikçi, tarihçi, coğrafyacı, dil bilimci, etnolog ve aynı zamanda şair, romancı olarak tanınan ve bütün dünyada bir dehâ olarak kabul edilen El-Biruni’nin hayatı boyunca yazdığı eserlerin sayısı kesin olarak bilinmemekle beraber 150-180 arasında olduğu sanılıyor.

muttalip Çaylak Yanıtın girişi : on 3 Mart 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.