Fatih Sultan Mehmet’in Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Fatih Sultan Mehmet’in Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Kedi Bilgili Soruldu on 2 Ekim 2014 Kategori : Biyoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Fâtih Osmanlı padişahlarının en bilginiydi. Edebiyata, güzel sanatlara da meraklıydı. Kendisi de şiir yazardı. “Avnî” mahlasıyla yazdığı bu şiirlerden derlenmiş küçük bir divan bırakmıştır. Güzel sanatları, edebiyatı, her türlü bilim ve fenni olağanüstü korumuştur. Devrinde en büyük bilginler yetişmiş, pek önemli eserler yazılmıştır.

Fâtih, 2 milyon km2’yi geçen büyüklük bir imparatorluk bırakmıştı, bu devlet, yüzyıl sonra 20 milyon km2’yi bulan Osmanlı İmparatorluğu’nun gerçek kaynağı, dayanağı olmuştur.

Fâtih, kendi adıyla anılan kanunnâmesiyle de Osmanlı hukukunun, devlet teşkilâtının en büyük hamlelerinden birini yapmıştır. Bazı yazarlar Fâtih’i dünya tarihinin en önem şahsiyeti olarak ileri sürerler. Askerliğe yeni kurallar getirmesi, teknik keşifleri yanında siyasi dehası, tarihin en büyük askerlik ve siyaset adamlarıyla ancak ölçülebilir.

Büyük bir devlet adamı olan Fâtih, fetihlerinin yanı sıra ekonomiye, bayındırlığa da birinci derecede önem vermişti. 30 yıllık ikinci saltanatında 308 cami, 57 medrese, 59 hamam, 29 bedesten ve büyük ticaret hanı, hanı yüzlerce eser yapıldı. Bu 308 camin’ 184’ü istanbul’da, 37’si Bursa’da, 28’i Edirne’de, 59’u öteki şehirlerdedir.

1453’te İstanbul’da kurulan Fâtih Üniversitesi’nde 15 oda ve salon vardır. İstanbul’daki Kapalıçarşı ise 30.700 m2 bir alanı kaplar, 4.000 dükkanı içine alır. Mimarlık eserleri arasında da bu büyüklükte olanlar vardır. Meselâ Fâtih’in İstanbul’da şimdiki üniversitenin yerinde yaptırdığı Eski Saray, Fâtih Camisi ve Külliyesi ile Eyüp Sultan Camisi, Edirne’deki Yeni Saray bunlar arasındadır. Bütün bunlar Fatih devrinin, o zamanın ölçülerine göre, ne büyük bir bayındırlık devri olduğunu göstermeye yeter.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 2 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.