Fazıla Şevket Giz Kimdir? Türkiye’nin İlk Kadın profesörlerinden

Fazıla Şevket Giz Kimdir? Türkiye’nin İlk Kadın profesörlerinden olan Fazıla Şevket Giz’in hayatı hakkında bilgiler.

Darwin Watterson Çaylak Soruldu on 12 Haziran 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Fazıla Şevket Giz (1903-1981)

1903 yılında İstanbul’da doğan Şevket Fazıla Giz özel olarak yaptığı ilk öğretimini tamamlayıp, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde lise öğrenimini tamamlamıştır. O yüksek öğrenimini Amerika’da Mount Holyobe Üniversitesi’nde biyoloji dalında yapmıştır. Aynı üniversitede üç ay laboratuvar incelemeleri yapmıştır.

Ülkesine döndükten sonra 1927-1933 yılları arasında Arnavutköy Amerikan Kolejinde biyoloji öğretmeni olarak görev yapmıştır.

1933 Üniversite Reformu’yla İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde zooloji dalında öğretim elemanı olarak atanmıştır. 1941 yılında aynı dalda doçent olan Giz 1944 yılında kürsüde görevli olan Kosswig’in ayrılmasıyla Hayvanat Enstütüsü profesörlüğüne getirilmiştir.

Şevket Fazıla Giz 1955 yılında genel Zooloji Enstitüsü direktörü olmuştur. 1958’de sağlık sebepleri dolayısıyla istifa edene kadar da bu görevde kalmıştır. Ancak 1961 yılında Hidrobiyoloji Enstitüsü’ne tayini çıkmışsa da 1964 yılında bu görevinden de Sağlık nedenleriyle ayrılmak zorunda kalmıştır. O 1971 yılında vefat etmiştir.

Şevket Fazıla Giz İstanbul Üniversitesi’nin 1933 Üniversite Reformu’ndan sonra yapılanmasında önemli rol oynayan hocasından olup, alanında ciddi çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmalarının daha çok makaleler şeklinde yayınlamıştır.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 12 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.