Flora Nwapa Kimdir?

Flora Nwapa kimdir ve ne yapmıştır? Flora Nwapa hayatı, biyografisi ve kitapları hakkında kısa bilgi verir misiniz?

18 Yardımsever Soruldu on 30 Eylül 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Flora Nwapa; (d. 18 Ocak .1931, Oguta, Ortadoğu eyaleti, Nijerya – ö. 6 Ekim 1993, Enugu, Nijerya ), İboların yaşamını ve geleneklerini kadın bakış açısıyla yansıtan yapıtlarıyla tanınmış Nijeryalı romancıdır.

Nijerya’nın Ibadan kentindeki University College’da (1953-57) ve İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1959’dan başlayarak Nijerya’da öğretmenlik yaptı ve üniversitede idari görev aldı. İç savaştan sonra Ortadoğu eyaletinde sağlık ve sosyal yardım müdürlüğüne getirildi.

İlk romanı Efuru (1966) tanrıların seçtiği bir kadını konu alan eski bir halk öyküsüne dayanır. Sonraki romanlarından Idu (1970) kocasına çok bağlı olan ve adam ölünce onu ölüm ülkesinde aramaya çıkan bir kadını konu alır. Nwapa T his is Lagos and Other Stories’de (1971; Burası Lagos ve Başka Öyküler) topladığı öykülerinde ise aile yaşamını onaylar, ama erkek ve kadın rollerinin karşılıklı yıkıcılığını vurgular.

karsiyakali Yardımsever Yanıtın girişi : on 30 Eylül 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.