Frank O’Connor Kimdir?

Frank O’Connor kimdir ve ne yapmıştır? Frank O’Connor hayatı ve romanları hakkında bilgi verir misiniz?

Papua Yardımsever Soruldu on 16 Ekim 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Frank O’Connor; (d. 1903, .Cork, Cork ili – ö. 10 Mart 1966, Dublin, İrlanda), İrlandalı roman, öykü ve oyun yazarıdır.

An Only Child (1961; Tek Çocuk) adlı yapıtında anlattığı çocukluğu yoksulluk içinde geçti. Pek az öğrenim gördü. Cork’ta, ardından Dublin’de kütüphane memuru olarak çalıştı. İrlanda Cumhuriyet Ordusu’ na (IRA) katıldığı için kısa bir süre hapiste kaldı. 1930’larda Dublin’deki Abbey Tiyatrosu’nda müdürlük yaptı ve birçok oyunun sahnelenmesine katkıda bulundu. II. Dünya Savaşı’nda Londra’da resmî görevli olarak radyo yayınları yaptı. 1945-61 arasında The New Yorker dergisinde çıkan öyküleriyle ABD’de tanındı ve 1950’lerde çeşitli ABD üniversitelerinde ders verdi.

Önemsiz görünen olaylan etkileyici bir biçimde kullanarak İrlanda’daki yaşamı anlattığı en iyi öykü kitapları arasında Guests of the Nation ( 1931 ; Ulusun Konuklan) ve Crab Apple Jelly (1944; Dağ Elması Peltesi) sayılabilir. 1953, 1954 ve 1956’da başka öykü kitapları, 1981’de de 67 öyküsünün yer aldığı Collected Stories’ i (Toplu Öyküler) yayımlandı. Turgenyev ile Michael Collins’in yapıtlarına ilişkin eleştiriler ve Collins’in İrlanda bağımsızlık hareketindeki rolüyle ilgili yazılar yazdı. İrlanda dilinde yazılmış çeşitli yapıtları, bu arada birçok eleştirmence İrlanda şiirinin en güzel örneği sayılan, Brian Merriman’ın yergi yapıtı Cûirt an Mheadhon Oidhche’y’ı (1780; Geceyansı Oturumu) 1945’te Ingilizceye çevirdi.

YanlisAnlama Yardımsever Yanıtın girişi : on 16 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.