Fritz Pregl Kimdir? Avusturyalı Kimyacının Hayatı ve Çalışmaları

Fritz Pregl Kimdir? Avusturyalı Kimyacının Hayatı ve Çalışmaları

gambol Bilgili Soruldu on 28 Mart 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Fritz Pregl, (d. 3 Eylül 1869, Laibach – ö. 13 Aralık 1930, Graz, Avusturya), Avusturyalı kimyacı. Organik maddeler için mikro-çözümleme teknikleri geliştirmiş ve bu çalışmalarından ötürü 1923’te Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

Graz Üniversitesi’nde tıp öğrenimini tamamladıktan (1893) sonra aynı üniversitede kalarak Tıp ve Kimya Enstitüsü’nün yöneticisi oldu (1913). Safra asitleri ve başka organik maddeler üzerindeki araştırmalarına 1904’te başladı. Bu maddeleri bilinen çözümleme tekniklerini uygulamaya yetecek miktarda elde etmenin güç olması nedeniyle, çok küçük miktarlarda çözümleme yapılmasına olanak veren teknikler geliştirdi. 1912’de yalnızca 7-13 mg ağırlığında örneklerde karbon, hidrojen, azot ve kükürt ölçümleri yaptı ve oldukça güvenilir sonuçlar elde etti. Bu başarısı laboratuvar-larda miligramın onda biri ölçeğinde maddelerle çalışmayı olanaklı kıldı. Ayrıca duyarlı bir mikroterazi, atom gruplarını ölçmeye yönelik mikro yöntemler ve böbreklerin çalışma kapasitesini belirlemeye yarayan basit bir yöntem geliştirdi.

IMF Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Mart 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.