Fuad Köprülü Kimdir?

Fuad Köprülü kimdir? Fuad Köprülü kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

mehmetyavas Bilgili Soruldu on 28 Kasım 2016 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

FUAD KÖPRÜLÜ (1890 – 1966)

Fuad Köprülü İstanbul’da doğdu. Mercan İdadîsi ve Hukuk Fakültesinde okudu. 1913 – 1943 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Türk edebiyatı profesörlüğü yaptı. İstanbul milletvekili ve Dışişleri bakanı oldu. Edebiyat tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanındı. Millî Tetebbular Mecmuası, Türkiyat Mecmuası gibi kültür tarihimizin önemli dergilerini çıkardı. Türkiyat Enstitüsünü kurdu. Edebiyat tarihimizi, destanlar çağından günümüze bir bütün hâlinde ele aldı. Edebiyat tarihimizin çeşitli dönem ve kişilerini modern tarih yöntemlerine göre, belgelere dayanarak aydınlığa çıkardı. Eski kitaplara geçmemiş birçok şair ve yazarımızın varlığını bilim dünyasına tanıttı. Sistemli çalışmaları sayesinde Avrupa’nın birçok üniversite ve bilim kurullarına seçildi. İstanbul’da öldü.

Başlıca Eserleri

Hayat-ı Fikriye, Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar, Türk Edebiyatı Tarihi I -II, Azerî Edebiyatına Ait Tetkikler, Divan Edebiyatı Antolojisi, Türk Dili ve Edebiyatı Hakkında Araştırmalar, Türk Saz Şairleri.

vampir Bilgili Yanıtın girişi : on 28 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.