Futbolda Sakatlanmaları Önlemek İçin Genel Kurallar

Futbolda sakatlanmaları önlemek için ne gibi tedbirler alınmalıdır, futbolcu sakatlıklarının önlenmesindeki genel kurallar nelerdir?

vampir Bilgili Soruldu on 26 Ekim 2016 Kategori : Outdoor Sporlar.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Futbolda sakatlanmaları önlemek için;

Öncelikle yapılması gereken sporcuların periyodik sağlık kontrollerdir. Bu kontroller ile sezon başında futbolcunun mevcut durumu ortaya konulur. Eksiklikleri belirlenir ve o eksikliklerin giderilmesi için gerekli önlemler doktorun önerisi çerçevesinde ele alınır. Bu noktada belirlenen eksiklikler hem fizyolojik parametreler, hem fiziksel uygunluk, hem de direkt sağlık ile ilgili eksiklerdir.

Futbolda sakatlıklarının oluşmasında en önemli etkenlerden biri yetersiz ısınmadır. Bu nedenle maç öncesi ısınmaya, özellikle stretch (germe) egzersizlerine büyük önem verilmelidir.

Burada maç sonrası yapılacak soğuma da önem taşımaktadır. Her maç sonrası hemen duşa gitmek yerine mutlaka soğuma egzersizleri yapılmalıdır. Ne yazık ki bu, profesyonel futbolcular tarafından bile ihmal edilmektedir.

rus Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Ekim 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.