Futbolda top sürme nedir?

Futbolda top sürme, dripling nedir? Top sürme nasıl yapılır? Hakkında bilgi verir misiniz?

Papua Yardımsever Soruldu on 18 Aralık 2017 Kategori : Spor.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Top Sürme (Dripling)

Dripling, sahada ayağın iç ya da dış kısmı ile topu sürekli bir şekilde kontrol etme ya da yuvarlamadır. Dripling sırasında vücut hafifçe bükülmüş olan bacağın üzerinde dengede iken gövdenin üst kısmı ise öne doğru hafifçe eğiktir. Topu dizden kıvrık olan bacak sürerken gözler de diğer oyuncuları kontrol eder. Üç çeşit dripling vardır:

a. Ayak içi

b. Ayak dışı

c. Ayak üstü

Ayak içi driplingde, top öne doğru ayağın içi ile itilir. Sahayı kontrol açısından ise iki sürüş arasında kafa kaldırılır.

Ayak üstü dripling ise diriblingin en zor şeklidir. Top öne doğru ayağın üstü ile itilir. Ayak üstü dripling oyunu devam ettirme açısından önemli olmakla beraber, topu kontrol eden ve yöneten yüzey küçüktür. Topu süren ayağın ekseninin içeriye doğru kıvrık olduğu dripling şekli ayak dışı driplingdir. Diz vücut eksenine yaklaşırken, ayak gevşek tutulur ve bilekten içeriye doğru kıvrılır. Top daha fazla yüzeyde hareket etme imkânına sahip olduğundan bu şekilde top sürme büyük güven sağlar. Driplingde;

1. Rakip yanda ise ayağın içi,

2. Karşıdan geliyorsa ayağın içi,

3. Rakip arkadan geliyorsa ayağın dışı kullanılır.

historik Yardımsever Yanıtın girişi : on 18 Aralık 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.