Gelişim Psikolojisinde Değişim Nedir?

Gelişim psikolojisinin temel kavramlarından olan değişim, değişme, farklılaşma nedir, nasıl açıklanır? Değişim hakkında bilgi.

freezer Çaylak Soruldu on 30 Ağustos 2019 Kategori : Psikoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Gelişim Psikolojisinde Değişim – Değişme – Farklılaşma

Değişim kavramı farklılaşmayı ifade eder. Bir durumdan diğer duruma geçmek bir değişimdir. Örneğin Fatma’nın yazı yazamazken yazabiliyor olması bir değişimdir.(olumlu değişim) Değişim olumlu yönde olduğu gibi olumsuz yönde de olabilir. Örneğin; Kezban’ın kopya çekmiyor iken çekmeye başlaması, Mualla’nın ödevlerini yapıyor iken artık yapmıyor olması değişimin olumsuz da olabileceğini bize göstermektedir.

Değişme kavramı ise bir süreç olan değişimin sonunda gelinen nokta olarak tanımlanabilir. Yani değişim bir süreç, değişme ise bu sürecin sonunda ortaya çıkan üründür.. Örneğin; Fatma’nın yazı yazıyor olması, Kezban’ın kopya çekmeye başlaması, Mualla’nın ödevlerini yapmıyor olması bir süreç olan değişimin somut sonuçları ürünleridir.

HenryMorgan Yardımsever Yanıtın girişi : on 30 Ağustos 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.