Habibi ne demektir? Habibi Kelimesinin Anlamı Nedir?

Habibi ne demektir? Habibi Kelimesinin Anlamı Nedir?

historik Yardımsever Soruldu on 28 Mart 2020 Kategori : Sözlük.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Arapça kökenli bir sözcük olan habibi sözcüğü, sevgili anlamını taşıyan bir sözcüktür. Daha genel manada sevilen kişi, seven kişi, sevilme durumundaki bireyler ve dostluk anlamındaki sevgiler için de kullanılan habibi kelimesinin bir de dini olarak bir anlamı bulunmaktadır.

Bu anlam Müslümanlık dininde geçerlidir ve Hazreti Muhammed’e “habibullah” denilebilmektedir. Habibinin bir versiyonu olan habibullah kelimesi de Allah’In sevgilisi manasını taşımaktadır. Bu kelimenin özellikle gençler arasında ve popüler kültürü takip eden gençler arasında daha çok bilinir bir kelime olması, yakın zaman once sevilen pop sanatçısı Atiye’nin “Ya Habibi” isimli bir parçayı piyasaya sürmesidir. Şarkının sözlerinde “kalbimin sahibi, ya habibi” gibi tabirler geçtiğinden ötürü çoğıu genç kelimenin ne olduğunu merak ederek araştırmış ve sevgili manasına geldiğini öğrenmişlerdir.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Mart 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.