Hamit Nafiz Pamir Kimdir? Türkiye’de Jeolojinin Kurucusu

Hamit Nafiz Pamir Kimdir? Türkiye’de Jeolojinin Kurucusu ve ilk Türk Jeolog olarak kabul edilen Hamit Pamir’in hayatı hakkında bilgiler.

HenryMorgan Yardımsever Soruldu on 12 Haziran 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Hamit Pamir (1893-1976)

1893’te Selanik’te doğan Hamid Pamir özellikle jeolojiyle ilgilenmiştir. İstanbul’da Darülfünun’da eğitimini tamamlayan Hamid Pamir, orada doktorasını tamamladı. Orada Walter Penck yanında çalışmalarını sürdürmüştür.

Hamid Pamir iyi bir araştırıcıydı. Türkiye’nin coğrafyasını ve jeolojik yapışım incelemiştir. O kendi adıyla anılan Bingöl civarındaki bölgenin jeolojik yapısını açıklamıştır.

Hamid Pamir Jeoloji Enstitüsü’nün kurulmasında etkin olmuştur. Savaş yıllarında kapatılmışsa da 1947’de tekrar yapılandırılmıştır. Ayrıca MTA’nın kurulmasında da önemli hizmetleri olmuştur.

Hamid Pamir’in belli başlı eserleri arasında Bingöl Dağları, Ergani Havzasında Hidrolik Araştırmalar (1954), Umumi Arziyat (1928), Dinamik Jeoloji (1937), İstanbul’un Omurgalı Fosilleri adlı eserleri vardır.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 12 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.