Harddisk nedir? Nasıl çalışır? HDD Neyin Kısaltmasıdır?

Harddisk nedir? Nasıl çalışır? HDD Neyin Kısaltmasıdır?

donmedolap Çaylak Soruldu on 15 Mart 2020 Kategori : Teknoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kısaca “sabit disk” ya da “HDD” olarak da ifade edilebilen harddisk, bilgisayarın iç yapısında bilgisayara kaydedilen tüm verilerin kaydedildiği ortam / donanımdır. Harddiskler, bilgisayar çalıştırıldığı andan itibaren bilgisayarınızda bulunan tüm donanımları ve daha da önemlisi kendi işletim sistemini belleğine yükler ve sizin her daim kalıcı olarak saklanmasını istediğiniz verileri bilgisayar kapalıyken ya da açıkken kendi belleğinde saklar. Bu veri saklama işlemini kendi içerisinde yer alan disk üzerine manyetik işlemler yaparak yazabilmektedirler. Bu yüzden harddiskler hareketli parça içermeyen elektronik kısım ve hareketli parçalar içeren mekanik kısım olarak iki farklı bölüme ayrılmaktadır.

Harddisteki hareketli parçalar, sabit diskin çalışma performansını engelleyebilecek toz vb. etkenlerden havayla izolesi kesilmiş bir bölme içerisinde yer almaktadır. Bu parçalar manyetik diskler, miller, yazıcı kafalar, okuyucu kafalar, bu kafaların yerleştirilmiş olduğu kollar ve bu kolların da hareket edebilmesini sağlayan elektronik sistemlerdir. Bu sabit disklerde en önemli olan nokta diskin kendisini oluşturan alt tabaka ve üstünde bulunan manyetik tabakadır. Bu kısmın daha sağlam bir yapıda olabilmesini sağlamak adına üretici firmalar üretim materyallerini çeşitlendirmişlerdir.

Örneğin; günümüz harddiskleri ısınma sorununa karşı daha dayanıklı ve yapı olarak incelik esas alındığından cam alaşımlı alüminyum malzemeleriyle üretilmektedirler. b çalışma esnasında hızlı bir şekilde dönmeye başladığı için altında yer alan kaydırıcılar bu hızlı dönmeye destek olarak disklerin hiç bir yere çarpmamasına yardımcı olmaktadırlar. Disklerin üzerinde ayrıca okuyucu kafalar bulunmaktadır. Bu kafalar teknoloji geliştikçe çok daha kusursuz şekilde üretilebilmekte, son üretilen kafaların manyetik yüzey ile olan mesafesi “0.07 mm” gibi bir rakamdan dahi daha küçük bir rakamdır. Bu kafaları okunacak kısma götüren ve çok seri bir şekilde çalışan sistemin adı ise “actuator”dır.

Gru Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Mart 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.