Harf Devrimi Neden Yapılmıştır? Kısaca

Atatürk neden harf devriminin yapmıştır? Ne zaman yapmıştır? Kısaca açıklayınız.

gurur Yardımsever Soruldu on 17 Ekim 2014 Kategori : Atatürk.
Yorum Ekle
3 Adet Cevap Yer Almaktadır

Atatürk Arap harfleriyle okuyup yazmanın güçlüğünü ve pek fazla zaman almasını kültürümüz bakımından mahzurlu görüyor, Latin harflerinden alınan bir Türk alfabesini ortaya koymak istiyordu. 1927 yılında alfa* beyi değiştirmeye karar verdi, Türk Dil Kurumu‘nu topladı. Türk alfabesinin imla kuralları tespit edilince, 1 ağustos 1928’de Atatürk Dil Kurumu’nu İstanbul’a çağırdı. Çalışmaları kafi görerek harf devrimini millete mal etmeye artık karar vermişti. 9 ağustos 1928 akşamı Sarayburnu Parkı’ndaki gazinoda bir müsamereye davet edilmişti. Atatürk orada toplanan halka, yeni Türk alfabesinin kolaylığını, yüzde doksanı okuyup yazma bilmeyen halkamızın bu alfabeyle çok kısa bir zamanda cehaletten kurtulacağını, bunun dünya milletleri karşısındaki değerini, devrim alanındaki ilerlemenin eskiyi atmakla, zihniyetleri değiştirmekle mümkün olacağını anlattı.

Atatürk’ten gelen her devrimi süratle benimseyen halk yeni Türk alfabesini öğrenirken Atatürk de halkı teşvik için şehirleri dolaştı, birçok yerde tahta başında millete kendisi ders verdi. 1 kasım 1928‘de Meclis’ ten çıkan bir kanunla Harf Devrimi gerçekleşti.

sevimli Çaylak Yanıtın girişi : on 17 Ekim 2014.
Yorum Ekle

Teşekkürler

Begliye Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Kasım 2014.
Yorum Ekle

Atatürk Arap harfleriyle okuyup yazmanın güçlüğünü ve pek fazla zaman almasını kültürümüz bakımından mahzurlu görüyor, Latin harflerinden alınan bir Türk alfabesini ortaya koymak istiyordu. 1927 yılında alfa* beyi değiştirmeye karar verdi, Türk Dil Kurumu‘nu topladı. Türk alfabesinin imla kuralları tespit edilince, 1 ağustos 1928’de Atatürk Dil Kurumu’nu İstanbul’a çağırdı. Çalışmaları kafi görerek harf devrimini millete mal etmeye artık karar vermişti. 9 ağustos 1928 akşamı Sarayburnu Parkı’ndaki gazinoda bir müsamereye davet edilmişti. Atatürk orada toplanan halka, yeni Türk alfabesinin kolaylığını, yüzde doksanı okuyup yazma bilmeyen halkamızın bu alfabeyle çok kısa bir zamanda cehaletten kurtulacağını, bunun dünya milletleri karşısındaki değerini, devrim alanındaki ilerlemenin eskiyi atmakla, zihniyetleri değiştirmekle mümkün olacağını anlattı.

Atatürk’ten gelen her devrimi süratle benimseyen halk yeni Türk alfabesini öğrenirken Atatürk de halkı teşvik için şehirleri dolaştı, birçok yerde tahta başında millete kendisi ders verdi. 1 kasım 1928‘de Meclis’ ten çıkan bir kanunla Harf Devrimi gerçekleşti.

omer3 Çaylak Yanıtın girişi : on 19 Aralık 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.