Hasan Polatkan Kimdir? 27 Mayıs Darbesi Sonrası Asılan Bakanımız

Hasan Polatkan Kimdir? 27 Mayıs Darbesi Sonrası Asılan Bakanımız

gambol Bilgili Soruldu on 13 Nisan 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Hasan Polatkan, (d. 1915, Eskişehir – ö. 16 Eylül 1961, İmralı Adası), siyaset ve devlet adamı. 1950-60 arasında Menderes hükümetlerinde maliye bakanlığı yapmıştır.

İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. Siyasal Bilgiler Okulu’nu (bugün Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) bitirdi (1936). Aynı yıl Ziraat Bankası’n da müfettiş yardımcısı olarak göreve başladı. Üç yıl sonra müfettiş oldu. 21 Temmuz 1946’da Demokrat Parti’den (DP) Eskişehir milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 14 Mayıs 1950 genel seçimlerinde yeniden Eskişehir milletvekili seçildi ve Adnan Menderes’in 22 Mayıs’ta kurduğu ilk hükümette çalışma bakanı olarak görev aldı. 14 Aralık’ta maliye bakanlığına getirildi. Daha sonra kurulan dört Menderes hükümetinde de bu görevi sürdürdü. Polatkan’ın da katkısıyla benimsenen mali politikalar yüksek ve sürekli enflasyona neden oldu. Bu uygulamalar sabit ve dar gelirlilerin, asker ve sivil bürokratların tepkisine yol açtı.

27 Mayıs hareketinden sonra tutuklandı. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, öbür hükümet üyeleri ve DP milletvekilleriyle birlikte anayasal düzeni bozma ve değiştirmeye kalkışmak suçundan (TCK 146) yargılandı. Yüksek Adalet Divanı’nca Yassıada’da yapılan yargılama sonunda ölüm cezasına çarptırıldı (15 Eylül 1961). Ceza ertesi gün İmralı Adasında yerine getirildi. Polatkan, Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu’nun naaşları İmralı Adasındaki mezarlarından alınarak 17 Eylül 1991’de İstanbul’da Topkapı’da yaptırılan anıtmezara nakledildi.

Kamyoncu Çaylak Yanıtın girişi : on 13 Nisan 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.