Hava durumu ve iklim arasındaki farklar?

Hava durumu nedir? İklim nedir? Hava durumu ve iklim arasındaki farklar nelerdir?

Barbie Doktor Soruldu on 7 Kasım 2016 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır
  • Bir yerde, kısa bir süre içinde atmosfer olaylarının gösterdiği duruma hava durumu denir.  İklim; geniş bir alanda uzun yıllar içinde meydana gelen hava olaylarının ortalama gösterdiği durumdur.
  • Hava durumu , sık sık değişen saat, gün, hafta gibi kısa sürelerde beliren meteoroloji olaylarını kapsamaktadır. O andaki sıcaklık, gündüz ve gece sıcaklıkları, yağış, bulutluluk, sis, kar yağışı gibi olayları belirtir. Bu durumu göstermek için günlük geçici hava haritaları (sinoptik harita) kullanılır. İnternet, gazete ve televizyonlarda gördüğümüz haritalar bunların sadeleştirilmiş halleridir. İklim değişmeyen bir özellik gösterir. Ve uzun sürelidir. Ortalama durum belirlenirken en az 30 – 40 yıllık dönemler dikkate alınır.

Belirli bir süre içerisinde havanın ne durumda olacağının kestirilme işine hava tahmini denilmektedir. Ülkemizde hava tahminlerini, yapan ve hava durumunu öğrendiğimiz kurum Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’dür.

İklim fiziki çevreyi (Bitki örtüsü, toprak, akarsu rejimi gibi), insanları (beslenme, dağılış, giyecek, gibi), Ekonomik faaliyetleri (tarım, hayvancılık, turizm, ormancılık gibi) etkilemektedir.

Bir yerin iklim özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen birinin o yörenin doğal bitki örtüsünü incelemesi yeterli olur. Çünkü iklim hakkında en doğru bilgiyi doğal bitki örtüsü verir.

Yeryüzünün tamamında aynı iklim özellikleri etkili değildir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak iklim özellikleri değişme göstermektedir. Ekvatoral iklim, çöl iklimi, muson iklimi, kutup ikliminin özellikleri birbirinden farklıdır. Ülkemizde de iklim özellikleri şehirlere, bölgelere göre değişme gösterir. Rize’de Karadeniz iklim etkili iken Konya’da Karasal iklim, Antalya’da Akdeniz iklimi etkili olmaktadır.

vampir Bilgili Yanıtın girişi : on 7 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.