Henry Harley Arnold Kimdir?

Henry Harley Arnold kimdir ve ne yapmıştır? Henry Harley Arnold hayatı ve kariyeri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

semikler Bilgili Soruldu on 17 Temmuz 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Henry Harley Arnold; (d. 25 Haziran 1886, Gladwyne, Pennsylvania, ABD – ö. 15 Ocak 1950, Sonoma, California), hava strateji uzmanı ve II. Dünya Savaşı’nda ABD Kara Kuvvetleri Hava Birliği komutanıdır.

Uzun süre Kara ve Deniz Kuvvetleri’ne eşit statüde ayn bir hava kuvveti kurulmasını savunarak sonunda amacına ulaşmıştır. New York’a bağlı West Point’teki ABD Askeri Akademisi’nden 1907’de mezun olan Arnold, 1911’de Orville Wright’tan uçuş eğitimi aldı. Hava Birliği saflarında yükselerek 1938’de komutan oldu. O sıralar ABD’de hüküm süren tecrit siyasetine karşın, havacılık kuruluşlarına daha çok ödenek ayrılması ve Müttefiklere askeri yardımın artırılması için diretti. Savaş sırasında ABD Kara Kuvvetleri Hava Birliği’nin dünyanın her yanındaki harekâtlarına komuta etti. ABD Genel Kurmay Heyeti’nde ve Müttefikler Ortak Genel Kurmayı’nda havacı temsilcisi olarak yer aldı; burada stratejik hava bombardımanları konusunda büyük etkisi oldu. Aralık 1944’te Kara Kuvvetleri’nde generalliğe yükseltildi. Beş yıldızlı general olan Arnold daha sonra da Hava Kuvvetleri’nde generalliğe getirilerek bu rütbeye yükselen ilk kişi oldu. 1947’de kabul edilen Ulusal Savunma Yasası’yla, uğrunda çaba gösterdiği bağımsız ABD Hava Kuvvetleri kuruldu.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 17 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.