Huastekler Kimlerdir?

Huastekler kimlerdir ve nerede yaşamaktadırlar? Huasteklerin kültürü hakkında bilgi verir misiniz?

Bazinga Çaylak Soruldu on 4 Haziran 2017 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Huastekler, Meksika’nın orta kesiminin doğusunda, Veracruz ile San Luís Potosí’de yaşayan Maya Yerlileridir. Huastekler, kültürel ve coğrafi bakımdan öteki Maya halklarından bağımsızdır. Tarımla uğraşırlar; başlıca ürünleri mısırın yanı sıra çeşitli meyve ve sebzelerle kahve ve heneken yetiştirirler. Ayrıca kümes hayvanı, domuz, eşek, at ve sığır beslerler. Genellikle birkaç evlik yerleşmelerde otururlar; daire biçimindeki evleri sırık ya da bambudan yapılır, damları sazla örtülür. Huastekler, heneken liflerinden hasır, çanta, elbise, şapka ve benzeri eşya örerler, çanak çömlek yaparlar. Oya işlemeciliği, büyük ölçüde kumaş dokumacılığının yerini almıştır. Erkekler konfeksiyon ürünü giysiler, kadınlar ise fabrikada dokunmuş kumaştan evde yapılmış düz giysiler ya da beyaz bluz, diz boyunda koyu renk kısa etek giyer ve kuşak takarlar. Bayram ve şenliklerde, aynca özel günlerde daha geleneksel giysiler yeğlenir.

Dinsel ayinler dolayısıyla kurulan akrabalık ilişkilerine büyük önem verilir. Vaftiz, kiliseye tam üyelik (konfirmasyon) ve evlilik ayinleri için takdis anası ve babası seçilir. Takdis anasının ve babasının çocukları kardeş sayılır ve birbirleriyle evlenemezler. Huastekler Katoliktir, ama inançlarında az sayıda putperest öğeye de rastlanır. Azizlerin yortuları her ay kutlanır.

kompo Bilgili Yanıtın girişi : on 4 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.