Hudsoniyen Dağ Oluşumu

Hudsoniyen Dağ Oluşumu nedir, ne zamandır, hakkında bilgi lütfen.

HenryMorgan Yardımsever Soruldu on 5 Haziran 2017 Kategori : Jeoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Hudsoniyen dağoluşumu, Kanada Kalkanı üzerinde, Prekambriyen Zamanda (y. 4 milyar – 570 milyon yıl önce) yaklaşık 1.700 milyon yıl (+ 150 milyon yıl) önce gerçekleşen ısıl oluşumdur.

Kanada’da Hudson Körfezinin batı bölümünü, ülkenin kuzey kesimlerindeki Prekambriyen kayaçları, Kuzey Kutup Adalarını, Baffin Adasını, Grönland’ın kuzey kesiminin büyük bölümünü ve Labrador’un bazı bölümlerini içeren ve geniş bir kavisli kuşak biçiminde uzanan Churchill eyaletindeki; kalkanın kuzeybatı ucundaki Bear eyaletindeki ve ABD’nin batısında uzanan geniş bir alandaki kayaçların oluşum tarihi bu zaman dilimine rastlar. ABD’de Arizona’daki Mazatzal dağoluşumu, Güney Dakota’daki Black dağoluşumu ve Superior Gölü bölgesinin güney kesimlerindeki Penokean dağoluşumu, Hudsoniyen oluşumla eşzamanlıdır. Superior Gölünün güneybatısından ABD’nin iç kesimlerine kadar uzanan bölgedeki Prekambriyen kayaçlar da Hudsoniyen zaman diliminde oluşmuştur.

Angara Bilgili Yanıtın girişi : on 5 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.