İbadetler insan hayatında ne gibi farklılıklar meydana getirir?

İbadet etmenin insan hayatına etkileri neler olur? Ne gibi farklılıklar meydana getirir? Açıklar mısınız?

vampir Bilgili Soruldu on 23 Kasım 2014 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Herşeyden önce ibadetin bana göre en önemli etkisi insanı huzurlu ve mutlu kılmasıdır. İbadet eden insan, iç huzuruna kavuşur. Belli aralıklarla ister namaz kılmak olsun, ister kilisede dua etmek olsun, insanı rahatlatır, maneviyatını kuvvetlendirir. Allah’a yaklaştırır. Bunun yanı sıra ibadet etmek insanın hayatını düzenler ve programlar. Örneğin namaz ibadetini yerine getiren bir müslüman, belli saatlerde sabah namazı için yatağından kalkacak, erken kalkma gibi güzel bir uygulamayı da ister istemez hayatına sokacaktır. Bunun yanı sıra namazdan önce alması gereken abdest de kişisel temizliği için yapacağı sağlıklı bir davranıştır. Namazı daha kılmadan iki güzel davranışı ister istemez yerine getirir. Aynı zamanda namaza kılarak vücudumuz belli hareketleri yapmış olacak ve bu hareketlerle bir çeşit sağlık getirecektir. Tüm bunun yanında namazın nuru zaten insanı aydınlatacaktır.

Namazdan başka oruç ibadetine gelelim. Bu ibadet de aynı şekilde vücudumuzu disipline etmemizi sağladığı gibi, ihtiyaç sahiplerine karşı empati geliştirmemizi de sağlar. Kurban ibadeti de yine yardımlaşma duygularını geliştirir. Manevi haz verir. İbadet ile yaşanan bir hayatta insani duygular, manevi huzur, insani davranışlar ve düzenli hayatın getirdiği sağlık eksik olmayacaktır.

beygir Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.