İbn Asakir Kimdir?

İbn Asakir kimdir ve ne yapmıştır? İbn Asakir hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

karsiyakali Yardımsever Soruldu on 28 Ağustos 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İbn Asakir, asıl adı Ali Bin Hasan Hibetullah Ebü’l-Kasim (d. Eylül 1105, Şam – ö. 25 Ocak 1176, Şam), Arap tarihçi ve hadis bilginidir.

Koyu Sünni bir aileden geliyordu. Dilbilgisi ve hadis dersleri aldı. Öğrenimini Bağdat’ ta ve İran’ın çeşitli kentlerinde sürdürdü. Babasının ölümünden sonra hadis toplamak amacıyla çeşitli yolculuklara çıktı. Şam’da en-Nuriye Medresesi’nde uzun yıllar müderrislik yaptı. Salaheddin Eyyubi’nin korumasına girerek çalışmalarında ondan büyük destek gördü. Başlıca yapıtı, kaynaklarda 80 cilt olduğu belirtilen ve tamamı günümüze ulaşmayan Tarih-i Medineti’d-Dımışk’tır. Ayrıntılı bir Şam tarihi olan yapıt, Şam’la ilişkili olup Halep ve Sayda gibi çevre kentlerde yaşayan belli başlı kişilerin yaşam-öykülerini de kapsar. Yedi cildi basılan (1911-32) yapıt, Hatib Bağdadi’nin Tarih-i Bağdat adlı yapıtının planına göre yazılmıştır.

Kedi Bilgili Yanıtın girişi : on 28 Ağustos 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.