İbn Düreyd Kimdir?

İbn Düreyd kimdir ve ne yapmıştır? İbn Düreyd hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

Papua Yardımsever Soruldu on 28 Ağustos 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İbn Düreyd, tam adı Ebu Bekîr Muhammed Bin El-azdi Bin Düreyd (d. 837/838, Basra -ö. 13 Ağustos 933, Bağdat), Cemheretü’l-Lüga (Dil Derlemesi) adlı büyük Arapça sözlüğüyle tanınan Arap dil bilginidir..

Ataları Ummanlı bir Arap kabilesindendi. Basra’nın yağmalandığı Zenci Ayaklanmasından kaçarak 871’de Umman’a gitti ve orada 10 yıldan fazla kaldı. Basra’ya döndükten sonra bir süre İran’ın güneybatısında, Fars’ta yaşadı, 920’de de Bağdat’a yerleşti. Abbasi halifesi Muktedir’in kendisine aylık bağladığı bu dönemde derlemeci Ebu’l-Ferec el-Isfahani de öğrencisi oldu. İbn Düreyd Cemheretü’l-Lüga adlı sözlüğünü Fars’ta bulunduğu sırada ve dil bilgini Halil bin Ahmed’in Kitabü’l-Ayn adlı sözlüğünden esinlenerek yazdı. Sözcükleri alfabetik sıraya göre dizmekle birlikte aynı kökten gelen bütün sözcükleri bir arada verdi. Öteki yapıtları arasında Arapça adların kökeni üzerine Kitabü’l-İştikak (Türetme Kitabı) ve yemin etmeye zorlanan kişiler için çiftanlamlı sözcükleri topladığı el-Melahin (1882) sayılabilir. İbn Düreyd aynı zamanda yetenekli bir şairdi.

karsiyakali Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Ağustos 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.