İdomalar kimlerdir?

İdomalar kimlerdir ve nerede yaşarlar? İdomaların özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

yakarimdolarlari Yardımsever Soruldu on 30 Mayıs 2017 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İdomalar, Nijerya’nın güneyinde, Nijer ve Benue ırmaklarının birleştiği bölgede yaşayan ve İdoma dilinin çeşitli lehçelerini konuşan halklara verilen addır. Aralarında Agala, İyala, Okpoto. Nkum ve İguvalelerin de bulunduğu bölge halklarının konuştuğu İdoma lehçeleri birbirleriyle büyük benzerlikler gösterir. Dil birliğine karşın, aralarında kültürel ve politik birlik yoktur.

Temel toplumsal birim genellikle bir erkek ile onun karıları, çocukları, oğullarının karıları ve torunlarından oluşan geniş ailedir. Erkek tarafından birbirlerine bağlı olan birincil ve ikincil soylar, birbirlerinden ayrı toprak parçaları üzerinde yaşarlar. İdomaların dinleri ata kültüne dayanır.

İdomalar bazı yerlerinde çayırlar ve yağmur ormanları bulunan, seyrek ağaçlı bir bölgede yaşarlar. Başlıca geçim kaynakları yağmur mevsiminde tarım, kuru mevsimde ise avdır. Çeşitli İdoma yerleşmelerinde sırayla pazarlar kurulur. Pamuklu kumaş dokumacılığı, boyama işleri ve demircilik gibi el sanatları gelişmiştir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 30 Mayıs 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.