İdrar hakkında bilgiler

İdrar hakkında derlediğim ilginç bilgiler burada:

İdrar

Kanımızın böbreklerde süzülmesi sonucunda oluşan idrar, belki de vücudumuzun en temiz ürünüdür. Onun bu temizlik özelliği eskiden beri bilinir. Bu nedenle, idrar çok eski zamanlarda iyileştirici bir sıvı olarak kullanılırdı. Taze idrarda hiç bakteri yoktur. Bu nedenle derimizden daha temizdir. Biraz kokusu ağırdır, idrarda zamanla keskin bir amonyak kokusu oluşur, idrarın çoğu kısmı sudur. Öteki maddelerse kandan ayrılan atık ürünlerdir; tuzlar ve fazla gelen vitaminler gibi. Bu temiz karışım böbreklerde hazırlanır. Oradan da idrar kesesine gönderilir, idrar kesesi boşken sönük bir balona benzer; ama fazla dolduğunda insanı çok rahatsız eder. işte bu sırada, tuvalete yetişene kadar idrar kesesindeki bazı kasların çok güç bir iş olan idrarı tutmayı başarması gerekir.

Bu sarı renkli sıvıdan günde 1 litreden fazla boşaltırız. İnekler ise 25 litre idrar yaparlar bir günde. Bir araştırmada kızların erkeklerden daha uzun sürede idrar boşalttığı bulunmuş. Erkekler idrarlarını ortalama 45 saniyede boşaltırken, kızlar 79 saniyede tamamlıyorlarmış bu işi.

delidana Çaylak Soruldu on 12 Kasım 2016 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Teşekkür ederiz. Güzel bir çalışma olmuş… Benzer çalışmaları her zaman paylaşmanı bekliyoruz. 🙂

Barbie Doktor Yanıtın girişi : on 12 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.