II. Vittorio Emanuele Kimdir?

II. Vittorio Emanuele ya da II. Victor Emmanuel olarak geçen ilk İtalyan kralı hakkında kısa bilgi verir misiniz?

historik Yardımsever Soruldu on 26 Ocak 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

 II. Victor EMMANUEL, (1820- 1878). — Önceleri Sardunya Kralı (1849’dan 1861’e kadar) olan Victor Emmanuel, Kral Charles Albert’in oğludur. Babasının Avusturyalılara yenilip tacını bırakması üzerine Sardunya tahtına çıktı.

Avusturyalılar’ı İtalya’dan atmak ve ülkede birliği kurmak için sıkı bir çalışmaya girişti. Kont Cavour gibi büyük devlet adamlarını yanına alarak, İtalyan birliğini sağlamak için ordusunu kuvvetlendirdi. Fransa’yla anlaşan Victor Emmanuel, 1859’da Fransızlar’ın yardımı ile Avusturyalılar’ı yenerek, İtalya’nın büyük kısmını ele geçirdi. 1861 ‘de II. Victor Emmanuel adı ile İtalya Kralı oldu. Daha sonra Garibaldi’nin yardımı ile Roma ve dolaylarını elinde tutan Papalık ordusunu dağıttı.

Fransız birliklerinin Papa’yı korumaktan vazgeçerek, Roma’dan çekilmesi üzerine Victor Emmanuel, Roma’yı İtalya Krallığı’nın başkenti ( 1870) yaptı. II. Victor Emmanuel, İtalya Birliği’nin kurucusu olarak tanınır. .

Japon Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Ocak 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.