İki çenekliler nelerdir?

İki çenekliler nelerdir? Özellikleri nedir, kısaca açıklar mısınız.

YengecKemal Yardımsever Soruldu on 3 Haziran 2017 Kategori : Bitki ve Bahçe.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

ikiçenekliler (Dicotylédones ya da Magnoliopsida), kapalıtohumluların, embriyonunda bir çift çimyaprağı ya da çenek bulunan bitkileri içeren sınıfıdır. Manolya, gül, sardunya ve gülhatmi gibi pek çok süs bitkisi, çalısı ve ağacı bu sınıfta yer alır. Kapalıtohumluların daha küçük olan öbür sınıfı birçenekliler olarak bilinir.

İkiçeneklilerin çiçek parçalan (çanakyapraklar, taçyapraklar, erkekorganlar vb), bazı ayrıksı örnekler dışında dörtlü, beşli ya da bunların katları olan bir plana göre düzenlenmiştir. Yapraklar çoğunda ağsı damarlıdır; gövdede, su ve besin maddelerini taşıyan iletimdoku demetleri, genellikle gövde yüzeyine yakın olarak halka biçiminde dizilmiştir. Bütün ikiçeneklilerin yaklaşık yüzde 50’si odunsu bitkidir; bu bitkilerin gövde çapı büyütkendoku tabakasının yeni dokular oluşturması sonucu sürekli olarak artar. Gözenekler, yaprak yüzeyine genellikle çeşitli biçimlerde dağılmıştır. İlkel familyalar dışında ikiçeneklilerin çiçektozu tanelerinde, üç çimlenme oluğu ya da gözeneği bulunur.

anguilla Çaylak Yanıtın girişi : on 3 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.