İkiz nasıl oluşur?

Genetikte ikiz nasıl oluşur? Ayrı ve aynı yumurta ikizleri nelerdir, özelliklerini kısaca açıklar mısınız?

roketadam Yardımsever Soruldu on 28 Aralık 2017 Kategori : Biyoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bir defada birden fazla yavru meydana getirme olayı hayvanlarda sık sık rastlanır. Bununla beraber insanda normal olarak bir defada bir çocuk doğar. Yaklaşık 85 doğumda bir uterusta aynı zamanda gelişen iki çocuk doğar. Kısaca ikiz doğum bir batında birden fazla çocuk doğurma olayıdır. 3-4 veya 5 embriyonun aynı zamanda gelişmesine seyrek olsa da rastlanmaktadır. İkizler iki çeşittir.

a) Kardeş ikizler: (ayrı yumurta ikizleri)

Yalancı ikizler olarak da bilinir. İki yumurta iki ayrı spermle döllenirse her biri ayrı bir birey olarak gelişebilir. Böyle ikizler aynı ana-babadan farklı zamanlarda doğmuş herhangi iki çocuktan daha fazla birbirine benzemez.

b) Eş ikizler: (aynı yumurta ikizleri)

Özdeş ikizler olarak da bilinir. Döllenmiş tek bir yumurtanın erken gelişme evresinde embriyo iki hücre kütlesine bölünür. Hücre kütleleri döl yatağında birbirinden yeteri kadar ayrılmış olursa iki tam embriyo gelişir. Bu iki embriyonun kalıtsal özelleri tamamen aynıdır. Her zaman aynı eşeydedirler.

Midyekabugu Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Aralık 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.