İlişkilerde Güven Yaratan Davranışlara Örnekler Verir misin?

İlişkilerde güven yaratan davranışlara örnekler verir misiniz?

Kedi Bilgili Soruldu on 28 Mart 2020 Kategori : Psikoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İlişkilerimizde en önemli unsur karşımızdakine güvenmektir. Güvenin olmadığı hiçbir ilişki uzun ömürlü olmaz. Bunu sağlayabilmek için öncelikle bizim güven veren, güvenilir bir insan olmamız gerekir. Güvenilir bir insan olmamız bazı davranış şekilleri gerektirir. Bunlardan en önemlilerini aşağıda sıralamaya çalıştım.

***Karşımızdaki kişiye yalan söylememek. Yalan er yada geç ortaya çıkar ve ilişkiyi inanılmaz şekilde zedeler. O sebepten yalandan kaçınmalıyız.

***Karşımızdaki insanı yarı yolda bırakmamalıyız. Sözümüzü tutmalıyız. İnsanlar yanlarındaki kişinin verdiği sözü tutmasını bekler. Aksi bir durumda o kişinin hiçbir şeyine güvenemez. Bu sebepten sözü tutmalı,  kendi çıkarlarımız için dahi olsa arkadaşımızı yarı yolda bırakmamalıyız. Hiç kimse gözü
arkada kalmaktan hoşlanmaz.

***Verilen sırrı saklamalıyız. Bazı zamanlarda insanlar dertleşirken kendi sırlarını verebilir yada istem dışı bu sırlarını öğrenmiş olabiliriz.  Güvenilir bir insan asla başkasının sırrını ortaya çıkarmaz. Hakkında dedikodu yapmaz ve ayıbını başkaları ile paylaşmaz. O sebepten sırlarının bizde güvende olduğunu bilmeleri bize karşı olan güven duygusunu arttıracaktır.

****Konuşurken karşımızdaki kişiyi dinlemeli,  anlattıklarını önemsemeli ve gerçek düşüncelerimizi paylaşmalıyız. Böyle şeffaf ilişkiler güven temelli olacaktır.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 30 Eylül 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.