İlk gece hakkı nedir?

İlk gece hakkı nedir arkadaşlar? Kısaca Açıklar mısınız.

Barbie Doktor Soruldu on 1 Haziran 2017 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İlk gece hakkı, ortaçağ Avrupa’sında, vasallarından biri evlendiğinde, feodal senyöre gelinle ilk geceyi geçirme olanağını sağladığı öne sürülen haktır.

Çeşitli ilkel toplumlarda benzer gelenekler vardır, ama Avrupa’da da olduğu yönündeki kanıtların hemen hepsi dolaylı niteliktedir. Bunlardan bazıları, ilk gece hakkının kullanıldığını değil, kullanılmasını önlemek için vasalların bir tazminat ödediğini göstermektedir. Konuyla ilgili çok sayıda araştırma sonunda, çok eski tarihlerde Fransa ile İtalya’nın bazı bölgelerinde kısa bir süre için böyle bir geleneğin uygulanmış olabileceği kabul edilmiş, ama başka herhangi bir yerde hiçbir zaman var olmadığı kesinlik kazanmıştır. Feodal senyörlerin, vasalın evliliği konusunda, örneğin gelini belirlemek gibi pek çok hakkı bulunmakla birlikte, bunların tümünün bir para ödemesiyle tazmin edilmesi olanaklıdır. İlk gece hakkının da uygulamada bu tür bir vergiden ibaret olduğu sanılmaktadır.

Goktendustu3elma Çaylak Yanıtın girişi : on 1 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.