İllinoisiyen Buzul Kat nedir?

İllinoisiyen Buzul Kat nedir, hangi dönemde oluşmuştur, özellikleri, tarihi hakkında bilgi.

historik Yardımsever Soruldu on 7 Temmuz 2017 Kategori : Jeoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İllinoisiyen Buzul Kat, Kuzey Amerika’ daki Pleyistosen Bölümde (y. 2,5 milyon-10 bin yıl önce) oluşan kayaç katmanlarının başlıca bölümü ve bu kayaçların çökeldiği zaman dilimidir. Kara parçalarının yaygın olarak buzullarla kaplandığı bir döneme rastlayan İllinoisiyen Buzul Kat, Yarmouth Buzularası Katının üstünde ve Sangamon Buzularası Katın altında yer alır. Bu iki buzularası kat daha ılıman iklim dönemlerinde oluşmuştur. İllinoisiyen Buzul Kat, adını, ABD’ deki Illinois eyaletinin büyük bir kesiminde rastlanan çökellerden alır. Buzul hareketinin çökelttiği tortullar burada üç ayrı buzul sürüntüsü katmanı halinde bulunur. ABD’ de Iowa, Indiana ve Ohio’da da önemli İllinoisiyen çökellere rastlanır. İllinoisiyen Buzul Kat, klasik Avrupa’daki Riss Buzul Katma karşılık gelir.

Bu dönemde ABD’nin bazı kesimlerinde yıllık ortalama sıcaklıkların bugünkünden 3°C daha düşük olduğu ve yazların daha serin ve nemli geçtiği sanılmaktadır; bu nedenle günümüzde otlak olan bu alanların o dönemde ağaçlarla kaplı olduğu düşünülmektedir. İllinoisiyen’in sonlarına doğru yazlar daha kurak ve sıcak geçmeye başlamış ve bunun etkisiyle egemen bitki örtüsü de koşut bir değişiklik geçirmiştir. Benzer biçimde faunasında (hayvan varlığı) da iklime bağlı bir değişme olmuştur.

YengecKemal Yardımsever Yanıtın girişi : on 7 Temmuz 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.