İltihap nedir?

İltihap hakkında kısa bilgi verir misiniz

Kamyoncu Çaylak Soruldu on 23 Şubat 2016 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Vücudun mikroplara karşı koymak üzere, her hangi bir yerine fazla kan hücum etmesi ve bu yüzden orada şişkinlik, kızartı, ısı ve ağrı olmasına «iltihap» (yangı) denir.

Mikroplar vücuda girmek fırsatını bulunca, ilk önce, vücudun savunma tepkileriyle karşılaşırlar, daha ileriye gidebilmek, bütün vücuda yayılmak için savaşa girişirler. Bunun üzerine, vücutla mikroplar arasında o bölgede kırmızılık, şişkinlik, sıcaklık, ağrı gibi haller belirir. Bir süre sonra o bölgenin yakınındaki lenfa boğumlarında da şişkiriliK, ağrı ballar. Savaş kızıştıkça bu sıkıntılar artar. Vücudun tepkileri başarı sağlamaya başlayınca şişkinlik içinde irin (cerahat) toplanır, buna «apse» (çıban) denir. Mikroplar üstün gelirse bütün vücuda yayılırlar, «kan zehirlenmesi» ortaya çıkar.

İltihabın dnsine göre çeşitli tedavi şekilleri vardır. Bu gibi hallerde, her hangi bir ilâç kullanmadan önce, doktora baş vurmak uygun olur.

Sayko Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Şubat 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.