İnç nedir? Kısaca

İnç nedir? Nasıl hesaplanır? inç uzunluğu ne kadardır, ilk kim keşfetmiştir?

historik Yardımsever Soruldu on 7 Haziran 2017 Kategori : Matematik.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

inç, İngilizce inch, parmak ya da pus olarak da bilinir, ingiliz ölçü ve ağırlık sistemi ile ABD geleneksel ölçü sisteminde 1/36 yardaya eşit uzunluk birimidir.

Latincede “on ikide bir” anlamındaki uncia sözcüğünden gelen Eski İngilizce unce ya da ynche sözcüğünden türemiştir (İngilizcedeki ounce [ons] sözcüğü de Latince uncia sözcüğünden gelir). Eski İngiliz ynche birimi, İskoçya kralı I. David tarafından insan başparmağının tırnak dibindeki genişliği olarak tanımlanmıştı (y. 1150). Tutarlılık sağlamak amacıyla bu birim, iri, orta boylu ve ufak tefek olmak üzere üç kişinin başparmak genişlikleri toplanıp üçe bölünerek belirleniyordu. 14. yüzyılın başlarında, Kral II. Edward döneminde, “uzunlamasına uç uca konmuş kuru ve yuvarlak üç arpa tanesi” olarak tanımlandı. İnç, 12 haşhaş tohumunun toplam uzunluğu olarak da tanımlanmıştır. 1959’dan bu yana resmi olarak 2,54 cm kabul edilmektedir.

Midyekabugu Yardımsever Yanıtın girişi : on 7 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.