İnsan Hakları Haftası ne zaman kutlanır?

İnsan Hakları Haftası ne zaman kutlanır? Tarihi ve tarihçesi hakkında bilgi lütfen

mavi Çaylak Soruldu on 15 Kasım 2014 Kategori : Özel Günler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Her yıl 10 Aralık gününü içine alan hafta İnsan Hakları Haftası olarak kutlanır.

İnsan Hakları Haftasının Tarihçesi hakkında bilgi de şu şekilde;

İnsan hakları, insanın doğal, vazgeçilmez haklarıdır. İnsan hakları konusunda verilen uğraşı, insanlık tarihi kadar eskidir. Eskiden insanlar kral, hakan, hükümdar, padişah, şah, imparator gibi yöneticilerin kulu, kölesi gibi yaşarlardı. Bu yaşantıdan hoşnut olmayan insanlar 1215 yılında İngiltere’de Kral John’a karşı haklarını savundular. Bunun sonunda kral, Büyük Özgürlükler Belgesi’ni kabul zorunda kaldı. Bu ilk yazılı belge, kısıtlanamayacak özgürlükleri içermektedir. 1776 yılında Amerika’da Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Bu bildirgede her insanin eşit doğduğu belirtiliyordu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu insan hakları kavramına açıklık getirmek, üye ülkelerde insan haklarının korunmasını sağlamak amacıyla otuz maddelik İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ni hazırladı. Genel Kurul Bildiri’yi onayladı. Bugün Birleşmiş Milletler Örgütüne üye devletler, bildirinin kabul edildiği 10 Aralık 1948 tarihini içine alan haftayı İnsan Hakları Haftası olarak kutlamaktadır.

Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Bildirisi’ni kabul edişinden 1300 yıl önce Hazreti Muhammed (A.S.) bütün insanlığa hitaben yaptığı VEDA HUTBESİ’nde (8 Mart 1632):

“Bütün insanlar eşittir. Siyahın beyaza, beyazın siyaha karşı bir üstünlüğü yoktur. Her türlü sınıf farkları ve üstünlükler kaldırılmıştır.”

Diyerek insan haklarını en güzel şekilde ilân etmiştir.

BALIK Çaylak Yanıtın girişi : on 15 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.