Isaac Babbitt Kimdir?

Isaac Babbitt kimdir ve ne yapmıştır? Isaac Babbitt hayatı hakkında kısaca bilgi veriniz.

historik Yardımsever Soruldu on 11 Ekim 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Isaac Babbitt; (d. 26 Temmuz 1799, Taunton, Massachusetts – ö. 26 Mayıs 1862, Somerville, Massachusetts, ABD), mil yataklarının yapımında kullanılan kalay temelli bir alaşım (Babbitt metali) geliştiren mucittir.

Asıl mesleği kuyumculuk olan Babbitt, 1824’te, İngiltere’den ithal edilmekte olan çatal bıçak takımlarının pazarını ele geçirmeye yöneldi ve bu amaçla, bu takımların yapıldığı sert kalay (kurşunlu kalay) benzerini, o dönemde halk arasında çok tutulan beyaz metali (İngiliz metali), üretmeye başladı. On yıl sonra South Boston Iron Company’nin yöneticiliğini üstlenerek ABD’nin ilk pirinç döküm toplarının yapımını gerçekleştirdi. 1839’da da Babbitt metali ya da beyaz metal olarak bilinen alaşımı geliştirdi. Bileşiminde antimon ve bakır bulunan kalay temelli bir alaşım olan Babbitt metali, bugün başka bileşenleri de içeren benzer alaşımların ortak adı durumuna gelmiştir. Buluşu için ABD Kongresi’nden 20 bin dolarlık bir ödül alan Babbitt, bu alaşımın yanı sıra sabun üreticiliği de yaptı.

Babbitt metali, beyaz metal olarak da bilinir, 1839’da Isaac Babbitt tarafından geliştirilen alaşımdır. Bugün, bakır ve antimon içeren kalay temelli tüm alaşımlara bu ad verilmektedir. Kalayın bir bölümü ya da tamamı kurşunla yer değiştirmiş olabilir.

Buharlı makinelerin mil yataklarının yapımında kullanılmak üzere geliştirilen alaşım, sert parçacıklar ile yumuşak bir hamurdan oluşan iki faz halindeydi. Sert parçacıklar yükü taşıyor, yumuşak hamur ise aşınarak yağlama kanallarının açılmasını sağlıyordu.

45bin Çaylak Yanıtın girişi : on 12 Ekim 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.