İstiklal Marşı Fikri Nasıl Doğdu?

İstiklal Marşı neden yazıldı, İstiklal Marşı fikri nasıl doğdu? Kısaca açıklar mısınız.

kompo Bilgili Soruldu on 15 Aralık 2016 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Albay İsmet Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü günlerde Ankara Maarif vekaletine gelir ve “biz ordu olarak bir İstiklal Marşı bestelenmesine karar verdik, güfte ve beste için bir yarışma açılmasını istiyoruz”der. Bu öyle bir marş olmalı ki mehmetçik onda tüm benliğini ve istiklal aşkını bulacak ve düşmanla savaşırken bu marştan güç alacaktı. Yarışma açılır. Yarışmadaki en önemli kural; şiirin “Türk ulusunun Anadolu’da giriştiği ulusal Kurtuluş Mücadelesinin özünü ve ruhunu ifade edebilecek nitelikte olması” idi. Kısa sürede bakanlığa 724 şiir gönderilir. Bu şiirlerin arasında Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in şiiri de vardı. Hiçbir şiir seçilmez ve şiir yazma teklifi Mehmet Akif’e götürülür.

Mehmet Akif’in şiiri seçildikten sonra 24 müzisyen beste yarışmasına katılır. Bu bestekarlar öğretmen olmalarından yararlanarak bazı okullarda ve toplantılarda kendi bestelerini çalarlar. Beste yarışmasını da Osman Zeki Üngör kazanır ve marşımız bugünkü halini alır.

Angara Bilgili Yanıtın girişi : on 15 Aralık 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.