İyi bir cümlenin nitelikleri nelerdir?

İyi bir cülede bulunması gereken nitelikler, özellikler nelerdir? Maddeler halinde yazınız.

gurur Yardımsever Soruldu on 13 Kasım 2014 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İYİ BİR CÜMLEDE BULUNMASI GEREKLİ NİTELİKLER

Anlatımımızın etkili olabilmesi, cümlelerimizin kuruluş ve yapılarıyla ilgilidir.

1 — Cümlelerinizi kısa tutun. Arada bir anlaşılır, orta uzunlukta cümleler yazınıza hareket verir. Başarılı yazarlar genel olarak kısa cümleler kullanmışlardır.

2 — Basit cümleler, karışık bileşik cümlelerden daha iyidir. Basit cümle sadece bir “hüküm” bildiren cümledir. Birçok bileşik cümleyi bölerek basit cümleler yapmayı deneyin.

3 — Okuyucunuzun tanışık olduğu kelimeleri kullanın. Onun yabancı olduğu kelimelere fazla el atmayın!

4 — Cümlelerinizi gereksiz kelimelerden, yazıya katacağı bir şey olmayan kelimelerden kurtarın.

5 — Mümkünse (etken fiiller) kullanın. Bunlar, öznesi belirsiz (edilgen fiillerden) daha iyidir.

6 — Konuştuğunuz gibi yazın. Ama konuşmanız, genel tertip ve cümle yapıları yönünden kolay anlaşılır bir konuşma değilse bu sizi kurtaramaz.

7 — Okuyucunuzun kafasında resim meydana getirecek kelimeler kullanmaya çalışın.

8 — Okuyucunuzun sahip olduğu tecrübelerle ügi kurmaya bakın. Onun bildiğinden hareket etmek, işinizi kolaylaştırır. Bunlar ortak tecrübeler olsun, fakat “beylik” yani “basmakalıp” olmasın.

9 — Çeşitli, değişik ispat öğeleri kullanın. Yazınızın hiç bir değişikliği hiç bir yeniliği yoksa, okuyucu bunu okumak için niçin yorulsun?

10 — Okuyucuda hayret uyandırmak, onu etkilemek, daha çok sanat yazılarının gayesi olsun. Bilgi veren yazılarda gaye, sadece bilgiyi sizden okuyucuya aktarmaktır.

11 — Yazınızı “başkasına okuyun”. Okurken kendi sesinize kulak verin. TAKILAN, AKSAYAN, BULANIK KISIMLARI SEZMEYE ÇALIŞIN. Sonra bunları DÜZELTİN. Fazlalıkları atın. Bir genel inanç şudur: İYİ YAZAR, MÜSVEDDESİNİ ÇOK MAKASLAYAN YAZARDIR.

roketadam Yardımsever Yanıtın girişi : on 13 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.