Johann Pachelbel Kimdir? Alman Besteci ve Org Ustası

Johann Pachelbel Kimdir? Alman Besteci ve Org Ustası

banyoperdesi Çaylak Soruldu on 18 Nisan 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Johann Pachelbel, (v. 1 Eylül 1653, Nürnberg – ö. 3 Mart 1706, Nümberg), org yapıtlarıyla tanınan Alman besteci. Johann Sebastian Bach’tan önceki kuşağın büyük org ustalarındandır.

Altdorf ve Regensburg’da org dersi aldı. Viyana, Stuttgart ve başka kentlerde orgcu olarak çeşitli görevler üstlendi. 1695’te Nürnberg’deki St. Sebaldus Kilisesi’ne orgcu olarak atandı ve ölümüne değin bu görevini sürdürdü. Ayrıca org öğretmenliği yaptı. Pachelbel’in öğrencilerinden olan Johann Christoph Bach sonradan küçük kardeşi Johann Sebastian Bach’a ilk temel klavye derslerini verdi.

Pachelbel’in besteleri yalın kontrapuntal bir üslup içerir. Koral prelüdleri özellikle önemlidir. Bunlar Protestan Kuzey Almanya’nın koral ezgilerinin, daha lirik bir müzik ortamı bulunan Katolik güneyde yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır. Pachelbel’in sevilen bestesi Re Majör Kanon üç keman ve continuo (sürekli bas) için yazılmış, aynı tonalitede bir gigue ile birlikte yayımlanmıştır. Oğlu Wilhelm Hieronymous Pachelbel de orgcu ve besteciydi.

ITK Çaylak Yanıtın girişi : on 18 Nisan 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.