Kabuklu Hayvanların Özellikleri Kısaca

Kabuklu hayvanların anatomik yapısı ile ilgili özellikleri kısaca açıklar mısınız?

bocce Yardımsever Soruldu on 25 Mart 2018 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

KABUKLU HAYVANLAR

Salyangoz, midye ve istiridyeler gibi birçok hayvanların, kalsiyum karbonattan yapılmış, sert bir dış kabukla korunmuş yumuşak vücutları vardır. Bu kabuk, büyümekte olan yumuşakçalar için bazı sorunlar yaratır. Kabuk, hayvan tarafından salınan kalsiyum karbonat ile, kenarlarında yeni tabakalar (büyüme çizgileri) meydana gelerek büyür. Kabuk büyüdükçe, içinde bulunan hayvan da büyüme imkânı bulur.

Birçok yumuşakçalarda, kabuk, koni şeklinde olup, hayvanın bağırsak ve öbür organları bunun içinde bulunur. Bunlarda bağırsak, önünde ağız ve arkasında anus delikleri bulunan uzun bir boru şeklindedir.

Triton’un iyi gelişmiş bir başı ve geniş bir ayağı vardır. Yassı olan bu ayak, kaslarının birbiri ardından uzayıp kısalmasıyla hareket eder. Hayvanın başı ve ayağı tamamen kabuğun içine çekilebilir ve kabuğun açıklığı kalsiyumlu olan küçük bir levhacık (operkulum) ile örtülebilir. Tritonlar su içinde yaşar ve suda erimiş olan oksijeni solungaçlarıyla alarak, solunumlarını sağlarlar. Su, solungaçlara sifon adı verilen bir boru ile iletilir.  Artık maddeler böbrekler tarafından atılır.

YengecKemal Yardımsever Yanıtın girişi : on 25 Mart 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.