Kadının varlığı ulusun bin bir noktadan temelidir ne demek?

Kadının varlığı ulusun bin bir noktadan temelidir sözünde ne anlatılmak istenmiştir?

Midyekabugu Yardımsever Soruldu on 2 Kasım 2014 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bu konuda Atatürk’ün en fes bir sözü vardır. Gerçekten bu konuya tam anlamı ile bir açıklık getirmiştir. Atatürk kadın ile erkeği birbirinden ayrılmaz bir parça olarak görmüş ve ardından da şu soruyu sormuştur. Bir tanesi göklere çıkarken bir tanesini topğrağa gömsek olur mu? Göklere çıkabilir miyiz? Yani kadın geri kaldıkça bu toplum ilerleyebilir mi?

Aynı şekilde düşünecek olursak kadın demek aynı zamanda anne demektir ve çocuklar kabul etmek gerekir ki babalardan ziyade annelerden feyz alırlar. Annenin sindirilmiş olduğu bir toplumda çocuk da ilerleyen yaşlarında herhangibirinin sindirilmesine ezilmesine ses çıkarmaz. Çünkü ailede daha görmüştür bunu ve normal kabul edebilir. Aynı şekilde hatta daha da ileri gidebilri.

Binlerce yıllık insanlık tarihinde yükselmiş nice toplumlara uygarlıklara bakın ve hangisinde kadının rolü daaha yülksek ve yukarıda ise o uygarlığın çok daha da uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşamış olduğunu görürsünüz.

İlk paragrafımda bahsettiğim Atatürk’ün o nefis sözünü noktasına virgülüne dokunmadan buraya yazıyorum :

“İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin? ”

tarih Çaylak Yanıtın girişi : on 2 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.