Kelime-i Tevhid ve Anlamı

Kelime-i Tevhid nedir, nasıl okunur ve Kelime-i Tevhid anlamı nedir…

uzumlu Çaylak Soruldu on 14 Ekim 2014 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kelime-i Tevhid tam olarak “Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Resûlüllah.” olarak okunmaktadır.  Arapça yazılışının Türkçe harfler ile ifadesi bu şekildedir.

Eğer bir kişi müslüman ise Kelime-i Tevhid’i bilmek zorundadır ve Kelime-i Tevhid’de söylenenlere inanmak zorundadır. Bu sebeple dini anlam bakıkmında Kelime-i Tevhid çok çok önemlidir.

Tam Türkçe karşılığı ise şu şekildedir : “Allah(c.C)’tan başka tapılacak ilah yoktur ve Muhammed Aleyhisselam (S.A.V) O’nun Resulü ve Elçisidir”

Kelime-i Tevhid’in manası aslında görüldüğünden daha da geniş ve muazzamdır. Sadece insanların değil canlı cansız herşeyin bir Yaratıcısı vardır. O öyle bir yatacıdır ki insan aklının alamayacağı kadar büyük bir kudret ve ilim sahibidir. O hep vardı başlangıcı ve sonu yoktur. Şekli nasıldır, nerededir, neye benzer diye soramayız.

İşte o Yaratıcı insanlara sürekli olarak peygamberler göndermiştir. Hz. Muhammed’de onun son peygamberidir ve bizlerde Müslüman olarak hem Yaradan’ın tek olduğunu hem de Hz. Muhammed(s.a.v)’in onun elçisi olduğuna inanırız. Zaten bunlardan herhangibirne inanmayan kişi de Müslüman değildir.

admin Profesör Yanıtın girişi : on 14 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.