Kemal Tahir kimdir?

Kemal Tahir kimdir? Kemal Tahir hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

bulmaca Çaylak Soruldu on 29 Kasım 2016 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

KEMAL TAHİR (1910 – 1973)

1910’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesinde onuncu sınıfa kadar okudu; ailesinin geçim sıkıntısı yüzünden okuldan ayrıldı. Avukat kâtipliği, ambar memurluğu gibi işlerde çalıştı. Çeşitli gazete ve dergilerde düzeltmenlikten yazı işleri müdürlüğüne kadar değişik görevlerde bulundu.

“Yorgun Savaşçı” adlı romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’nü (1968), “Devlet Ana” ile de Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü (1968) kazandı. İstanbul’da 1973 yılında öldü.

Kemal Tahir, Türk insanının ve toplumunun batı insanına ve toplumuna benzemediğini; bu yüzden, Türk romanının da içerik bakımından batı romanına benzememesi gerektiğini savunur. Bunu sağlamak için de Türk romancısının Türk insanını ve toplumunu incelemesinin zorunlu olduğunu söyler.

Eserleri

Göl İnsanları, Sağırdere, Esir Şehrin İnsanları, Kör Duman, Rahmet Yolları Kesti, Esir Şehrin Mahpusu, Yorgun Savaşçı, Bozkırdaki Çekirdek, Devlet Ana, Kurt Kanunu, Kanlar Koğuşu.

18 Yardımsever Yanıtın girişi : on 29 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.