Kendin Gideceğine Ünün Yürüsün Ne Demek? Kendin Gideceğine Ünün Yürüsün Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kendin Gideceğine Ünün Yürüsün ne anlama gelir? Kendin Gideceğine Ünün Yürüsün deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

KaptanSwing Çaylak Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kendin Gideceğine Ünün Yürüsün Anlamı;

Bu deyim, insanın ünü kendisinden daha etkilidir, anlamında kullanıldığı gibi ünlü kişilerin kendini küçültecek davranışlardan kaçınması gerektiğini de anlatır.

Deyimin Hikayesi;

Köroğlu Bolu Dağı eteklerinde gezinirken karşılaştığı çoban Köroğlu’nu tanımaz. Köroğlu “İki koyun ister çobandan. Çoban çok da oralı olmadan “sahiplerinin izni olmadan hiçbir şey veremem” der. Köroğlu ısrar etse de nafile. En sonunda Köroğlu kendini tanıtmak zorunda kalır. “Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ben Köroğlu’yum” der. Ama çoban inanmaz: “Hadi canım sen de, koca Köroğlu iki koyun için kendini mi yoracak. Sen kimi kandırıyorsun. Hem Köroğlu kimseden zorla bir şey almaz.” Bu cevaba bozulan Köroğlu oradan uzaklaşır hemen. Bir müddet sonra adamlarından birini sürüye gönderir. Adam çobana yaklaşıp “Köroğlu’nun selamı var, iki koyun ister” deyince çoban hemen “İki koyunun sözü mü olur, buyurun on koyun feda olsun” der. Adamın on koyunla döndüğünü gören Köroğlu “Hey Köroğlu, hey! Kendin gideceğine ünün yürüsün” der.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 10 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.