Kes Bir Soğan Daha, Malını Yiyen De Ölmüş, Yemeyen De Ne Demek? Kes Bir Soğan Daha, Malını Yiyen De Ölmüş, Yemeyen De Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kes Bir Soğan Daha, Malını Yiyen De Ölmüş, Yemeyen De ne anlama gelir? Kes Bir Soğan Daha, Malını Yiyen De Ölmüş, Yemeyen De deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

VIZVIZ Çaylak Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kes Bir Soğan Daha, Malını Yiyen De Ölmüş, Yemeyen De Anlamı;

Bu deyim, varlıklı olduğu halde aşırı cimrilik edip malını harcamaya kıyamayanlarla dalga geçmek için kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Zamanın birinde çok cimri bir soğan tüccarı varmış. Soğanı tarladan kaldırıp arabalara yükletip, şehre doğru yola çıkmış. Mola zamanı gelmiş, işçilerle birlikte bir su kenarında bulgur pilavı pişirip sofraya oturmuşlar. İşçilerin canı soğan çekmiş ama adamın cimriliğini bildiklerinden açıktan isteyemiyorlarmış. Sonunda birisi “Bulgur pilavı ile soğan da ne iyi gider” deyivermiş. Diğerleri de onu destekleyince tüccar mecbur kalmış soğan getirtmiş sofraya. Bir yandan da büyük bir ikramda bulunuyormuş gibi: “Kes oradan bir soğan, malını yiyen de ölmüş, yemeyen de” dermiş.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 10 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.