Keseli Hayvanların İsimleri Nelerdir? Keseliler Nasıl Hayvanlardır?

Keseli hayvanların isimlerini yazarmısınız. Ayrıca keseliler hakkında kısa bilgi lütfen

arsenal Çaylak Soruldu on 14 Mart 2020 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

ÖNEMLİ KESELİLER; KANGURU, KESELİ SIÇAN, TAZMANYA CANAVARI, KOALA, DOMUZAYAKLI KESELİ (SOYU TÜKENDİ)

BİLGİ

Kanguruda olduğu gibi, dişilerinin karnında, yavruları taşımaya yarar bir kese bulunan hayvanlar takımıdır. Memeliler sınıfından olan bu takımın türlerine ancak Amerika ve Avustralya’da rastlanmaktadır. Ülkemizde tanınmayan bu hayvanların kangurudan başka vombat, tilasin, belide, Koala, bandikat, Tasmanya kurtu, Tasmanya şeytanı ve opossum gibi türleri vardır.

Keselilerin yavruları önce pek küçük olarak dünyaya gelir. Bunlardan bazılarının yavrularının boyu doğuşta, kuyrukları da dahil, 2,5 sm. uzunluktadır. Renkleri solucan rengine benzer. Bu küçük yavrular doğduktan sonra analarının tüylerine asılarak sırtlarına tırmanır, buradan kendilerini aşağı bırakarak kesenin içine girerler. Yavru keseliler, kesenin içinde, analarının memelerini emerek beslenir ve iyice büyüyünceye kadar burada kalırlar. Yeni yetişen keseliler, henüz kendilerini koruyacak kadar gelişmemişlerse, analarının kesesinden çıktıktan sonra bile her hangi bir şeyden ürküp korkunca, koşa koşa yeniden keseye girerler.

Keseli hayvanların bazı türleri ağaçlarda, bazıları da yerde yaşar; yalnız bir türü de yerin altında yaşar. Bazı keseliler et yiyerek, diğerleri de yalnız böcek yiyerek beslenir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 2 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.