Keseliler Hakkında Bilgi – Keseli Hayvanların Özellikleri ve İsimleri

Keseli hayvanlar ile ilgili bilgi veririmisiniz…

karsiyakali Yardımsever Soruldu on 14 Mart 2020 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

KESELİLER, (Lat. Marsupialia). Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının hem bir alt sınıfı, hem de aynı adı taşıyan takımı. Tekdelikliler dışta kalmak üzere yaşayan memelilerin en ilkelleridir.

Dişinin karnı üzerinde memelerin olduğu bir kese vardır. Yavrular gelişene kadar bu kese içinde yaşarlar. Keseleri gerçek memelilerden ayıran özellik, üreme biçimlerindeki değişikliktir. Dişilerinin iki dölyatağı olduğundan bunlara iki dölyataklılar da denir. Vücut yapıları, boyları ve dişleri bakımından, suda, karada ve ağaçlarda yaşamaları yönünden değişiklikler gösterirler. Beyinleri çok küçüktür. 44 dişleri vardır. Böcekçil, otçul ya da etçildirler.

18-38 gün arasında değişen gebelik süreleri tüm keselilere göre kısadır. Yavrular erken doğarlar ve gelişmelerini ana karnındaki kesede tamamlarlar. Kesedeki yaşam süreleri sekiz haftayla bir yıl arasında değişir. Amerika, Yeni Gine ve Avustralya’da yaşarlar. İki alt takımı vardır: İkiöndişliler, Çoköndişliler. Opossum dışında kalanların hepsi Avustralya’da yaşar.

TunelSolucan Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Haziran 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.