Kim Takar Yalova Kaymakamını Ne Demek? Kim Takar Yalova Kaymakamını Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kim Takar Yalova Kaymakamını ne anlama gelir? Kim Takar Yalova Kaymakamını deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

SWOT Çaylak Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kim Takar Yalova Kaymakamını Anlamı;

Bu deyim, fazla önemi olmayan ama kendisine zorla saygı gösterilmesini bekleyen kişiler için kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

İl olmadan önce Yalova’ya genç, tez canlı ve işgüzar bir kaymakam tayin edilmiş. Genç kaymakam çok çalışır, adı sanı duyulsun istermiş. Yalova’nın en üst mülki idare amiri olması nedeniyle gördüğü saygı koltuklarını kabartırmış.

Bir gün resmi bir iş için İstanbul’a çağrılmış. Kaldığı otelde, yediği içtiği yerlerde kendini tanıtmak için fırsat kollarmış. Sabahleyin bütün İstanbul gazetelerini gözden geçirmiş. Yalova’da attığı her adım olay olduğundan aynı ilginin İstanbul’da da devam etmesini beklemiş. Ne var ki gazetelerde kendisiyle ilgili hiçbir habere rastlayamamış. Bu ilgisizliğe canı çok sıkılmış. Kalkıp tıraş olmak üzere berbere gitmiş. Havadan sudan bir muhabbet başlamış. Bizimki kendince bir nabız yoklamak için laf arasında berbere sormuş: “Hemşerim, duydun mu Yalova kaymakamı İstanbul’a gelmiş. Her halde gazeteler yarın yazar deyince berber dudak bükmüş:

“Beyim burası İstanbul, kim takar Yalova kaymakamını.”

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 10 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.