Kimya ne işe yarar

Kimya ne işe yarar? Hayatımıza ne gibi etkileri vardır. Kimyanın ürettikleri

KIMYACI Çaylak Soruldu on 31 Ekim 2019 Kategori : Kimya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır
En iyi cevap

Dilimizde bir deyim vardır. Çok değerli bir şeyi belirtmek için, «Kimya gibi!» deriz. «Kimya değil ya bu! Olmasa da olur!» sözünü birçok durumlarda kullanırız. Burada kimya sözü yüksek özellikler taşıyan, birçok bakımlardan işe yarayan, içinde anlaşılmaz güçler bulunan maddeleri belirtiyor. Gerçekten de, türlü dertlere deva olarak kullandığımız ilâçların temeli kimyaya dayanır.

Nereye bakarsak bakalım, görürüz ki kimyanın günlük hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Şu anda baktığınız ekran tamamen atomlardan oluşmuştur. Yazı yazdığınız kalveyde öyle… Renkli resimler kimya yardımıyla meydana getirilen boyalarla basılmıştır. Bu arada birçok resimler temelde bir kimya olayı olan fotoğraf sayesinde sağlanmıştır.

KİMYANIN ÜRETTİKLERİ

Kimyanın insan sağlığına da sonsuz diyebileceğimiz derecede büyük etkisi vardır. Kimya hastalıklarla savaşmak, sağlığımızı korumak alanında çok çeşitli yollarla çalışır. İnsan vücudunun besinleri nasıl sindirdiğini, hangi besinlerin vücudumuza yararlı olduğunu gene kimya inceler. Vitaminlerin çeşitlerini, ne bakımdan yararlı olduklarını incelemek de kimyanın görevidir. Bunlardan başka, çeşitli hastalıklara yol açan bakterilerle savaşmak, mikropları yok etmeye yarayan antiseptikleri geliştirmek, sayısız ilâçlar yapmakta da kimyanın büyük payı vardır.

Kimyanın, bütün bunlardan başka, enerji sağlamakta da yararlı öldüğünü biliyor muydunuz? Benzini ele alalım. Bugün milyonlarca otomobilde, uçakta kullanılan benzin kimyasal yollarla elde edilir. Otomobillerde, daha başka yerlerde kullanılan akümülatörler kimya araştırmaları sonucunda bulunmuştur. Öte yandan, maden kömürü darnı-tımı kimyanın insanlığa en yararlı olduğu alanlardan biridir. Bu sayede evlerimizde yaktığımız bütan gazı elde edildiği gibi, fenol, naftalin, amonyak, benzin gibi çok çeşitli kimyasal maddeler de elde edilir. Kimya, ayrıca, yeni yeni maddeler de bularak insanların kullanmasına sunar. Bunların başında bugün çok geniş bir yayılma sahası olan plastik maddeler gelmektedir. Ayrıca teknolojik gelişimimizi de kimyaya borçluyuzudur. Kısa kimyanın bulaşmadığı bir konu ya da sektör yoktur.

admin Profesör Yanıtın girişi : on 13 Ağustos 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.